Ziemia znad Jordanu i palestyński kielich

Utworzono: czwartek, 29, grudzień 2016

Wyjątkowy charakter miała tegoroczna pasterka w XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie. Podczas uroczystości w świątyni umieszczona została urna z ziemią pochodzącą z miejsc związanych z życiem i nauczaniem Jezusa Chrystusa.

Popularne podanie głosi, że domniemany fundator kaplicy, kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński, około roku 1640 nakazał sprowadzić ziemię z Betlejem i usypać z niej charakterystyczny kopiec ponad nią. Nawet jeśli potraktować to jako legendę, udokumentowanym faktem jest, że ziemia z miejsca narodzin Chrystusa przywożona była do kaplicy co najmniej dwukrotnie. Po raz pierwszy ofiarowali ją jeszcze w XIX wieku uczestnicy pielgrzymki z Guberni Radomskiej. Kolejny raz ziemię sprowadzono w 1996 roku.
Teraz z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin” do popularnej „Betlejki” trafiła ziemia z kilku miejsc związanych z życiem, działalnością i nauczaniem Chrystusa.
– Mamy ziemię z okolic Bazyliki Narodzenia, z Groty Mlecznej w Betlejem, gdzie według chrześcijańskiej tradycji Matka Boża karmiła Dzieciątko przed ucieczką do Egiptu, z Góry Oliwnej, sprzed Wieczernika w Jerozolimie, z Drogi Krzyżowej oraz z Bazyliki Grobu Świętego. – mówi Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin” – Ziemia została ofiarowana nam kilka dni przed świętami, przez pielgrzymów z Gorzyc, którzy w grudniu gościli nad Jordanem.
Urna w której została umieszczona, stoi w ołtarzu kaplicy. Ponad nią znajduje się tablica z informacją o miejscach, z których pochodzi ziemia. Tablicę oraz urnę ufundowali i wykonali Marek Grudzień i Grzegorz Kosiarski.
W tegorocznej pasterce uczestniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który ofiarował ossolińskiej świątyni bogato rzeźbiony kielich z drewna oliwnego, wykonany przez palestyńskich chrześcijan.
–Ziemia, którą dzisiaj umieszczona została w waszej kaplicy, jest ziemią świętą, gdyż na niej urodził się Chrystus, wędrował jej drogami, na niej umarł i zmartwychwstał. To nie tylko Izrael, Autonomia Palestyńska czy Jordania, ale także pod względem kulturowym i geograficznym Syria, Irak, Liban. Ta ziemia została uświęcona życiem tych, którzy podążali za Panem Jezusem, a wielu z nich, podobnie jak nasz Zbawiciel, poniosło męczeństwo. Dzieci zabite przez Heroda, apostołowie, duchowni i mnisi, ojcowie i matki wraz z całymi rodzinami, męczennicy czasów nam współczesnych od Aleppo po Mosul. Niech ta ziemia, która przez wiarę i chrzest jest jednocześnie naszą rodzinną ziemią, oraz kielich wykonany przez palestyńskich chrześcijan będą relikwią i znakiem. Niech nie pozwolą zapomnieć o naszych siostrach i braciach w Chrystusie na Bliskim Wschodzie, również o małych dzieciach, tak bardzo podobnych do Dzieciątka Jezus. Czymże są nasze polskie problemy wobec ich cierpień? Poczujmy się za nich odpowiedzialni - mówił ksiądz biskup do tłumnie zgromadzonych na uroczystości wiernych.
Mszy rozpoczynającej Święta Bożego Narodzenia przewodniczył ks. Ryszard Sałek, administrator parafii w Goźlicach. Poprzedziła ją tradycyjnie już inscenizacja wędrówki Świętej Rodziny i pokłonu Trzech Króli. W role monarchów wcielili się Marcin Mucha, Piotr Leszczyński i Waldemar Chuchnowski. Świętego Józefa zagrał Piotr Wójcik, a Maryję, debiutująca w tej roli, Maja Jabłońska. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie.
Na zakończenie pasterki honorową salwę oddali członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Staszowskiej pod wodzą kasztelana Pawła Ciepieli. Ostatnim punktem uroczystości był widowiskowy pokaz fajerwerków, oznajmiających przyjście na świat Zbawiciela. W tym roku tłem pokazu była piosenka „Święta noc”, nagrana specjalnie na tę okazję przez gwiazdę country Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.

Copyright © 2015 Klimontów wita... Wszelkie prawa zastrzeżone.