Górki

Utworzono: poniedziałek, 02, kwiecień 2012

Górki to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Klimontów. Znajduje się około 3 kilometrów na północny zachód od Klimontowa. Położone na dwóch przeciwległych wzniesieniach, oraz w dolinie rzeki Koprzywianki przy drodze wojewódzkiej nr 758. Liczba mieszkańców 233.

Górki mają bogatą historię. Pierwotnie nosiły nazwę Klimontów (już w 1240 roku istnieje wzmianka, że na terenie dzisiejszych Górek założono osadę). Po 1604 roku właściciel tych ziem, wojewoda Sandomierski Jan Zbigniew Ossoliński założył w pobliżu miasto o nazwie Klimontów. Wieś była określana mianem Starego Klimontowa. Nazwa Górki pojawiła się prawdopodobnie w XVIII w. od pagórków wznoszących się nad doliną rzeki Koprzywianki. Na jednym wzgórzu Ossoliński wzniósł pierwszy pałac. To jeden z najpiękniejszych pałaców Ziemi Sandomierskiej. Górki swój okres świetności przeżywały za czasów Ledóchowskich i Karskich dawnych właścicieli pałacu. Za czasów Karskich pałac został rozbudowany, a rozbudową zarządzał Władysław Marconi, jeden z najwybitniejszych w ówczesnym czasie w Polsce architektów. Pałac otaczał przepiękny park w stylu angielskim. Obecnie Pałac i park jest własnością prywatną.

Sołectwo Górki stanowi atrakcyjną, malowniczą wieś, zarówno dla mieszkańców jak i turystów, a dla ptactwa i zwierzyny doskonałe tereny lęgowe i do żerowania. Z Górek do Klimontowa biegnie najdłuższa Aleja Kasztanowa, której uroku nie da się opisać słowami. Przez Górki biegną dwie trasy biegowe - cyklicznych imprez tj. Integracyjny Bieg Klimontowski oraz Bieg Najdłuższą Aleją Kasztanową w Europie.

Przez wieś przebiega czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic. Z Górek wywodzi się wiele znanych osób:

  • Mieczysław Ledóchowski - ur. 29 października 1822 r. w Górkach, zm. 22 lipca 1902 r. - kardynał, metropolita poznańsko-gnieźnieński i prymas Polski
  • Stanisław Szwarc-Bronikowski, ur. 1 maja 1917 r. w Górkach, zm. 8 stycznia 2010 r. w Warszawie - polski publicysta, podróżnik i filmowiec.

W świetlicy organizowane są zebrania sołeckie, realizowane są programy unijne, imprezy okolicznościowe, tj. "Dzień Kobiet", "Dzień Matki". Stałymi bywalcami są dzieci młodzież, którzy spędzają swój czas na grach zespołowych. Świetlica jest siedzibą "Koła Gospodyń Wiejskich".

Skład Rady Sołeckiej:

  1. Jan Kos
  2. Ewa Gałczyńska
  3. Anna Mularska

Sołtysem jest Pani Janina Paluch

Copyright © 2015 Klimontów wita... Wszelkie prawa zastrzeżone.