Jarmark na św. Jacka 2023
W dniach 15-17 sierpnia w Klimontowie odbył się Jubileuszowy Jarmark na św. Jacka. Patronat nad imprezą sprawowali: Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski oraz Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Była to XXV. edycja imprezy, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i ściąga większą ilość uczestników.
Pierwszego dnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – w kościele parafialnym p.w. św. Józefa ks. proboszcz Henryk Hendzel odprawił uroczystą mszę św. dożynkową, w trakcie której zostały poświęcone wieńce uplecione z tegorocznych zbóż, kwiatów, owoców i warzyw oraz kosze z darami. Po mszy św. barwny korowód prowadzony przez Kapelę Klimontowską przeszedł na stadion LKS Klimontowianka. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Marek Goździewski Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów powitał gości wśród których znaleźli się m.in. ks. kanonik Henryk Hendzel, Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, dyrektor ARiMR w Kielcach Anna Paluch w imieniu Poseł na Sejm RP Agaty Wojtyszek, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Swajda, Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, Wicestarosta Sandomierski Paweł Niedźwiedź, radny Powiatu Sandomierskiego Adam Przybylski, Krzysztof Tworek Wójt Gminy Obrazów, Szymon Kołacz Wójt Gminy Łoniów, Waldemar Maruszczak kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Piotr Lipiński dyrektor ŚODR w Sandomierzu, Jacek Toś dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach.
W tym roku Starostami Dożynek byli Barbara Kordyka z Zakrzowa oraz Grzegorz Siatrak z Nasławic.
Pani Barbara z mężem Grzegorzem posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha – 9ha sanowi własność, 3ha są dzierżawione. Gospodarstwo rolne prowadzą od 11 lat. Specjalizują się w produkcji porzeczki czarnej oraz czerwonej, rzepaku i zboż. Pani Barbara jest matką dwóch córek: Andżeliki i Martyny.
Pan Grzegorz razem z żoną Barbarą od 40 lat prowadzą gospodarstwo sadownicze, w którym uprawiają sad jabłoniowy, wiśniowy i czereśniowy. Wielkość gospodarstwa to 20ha w tym 15ha stanowi własność a 5ha to dzierżawa. Córka Pana Grzegorza Paulina jest nauczycielką języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie.
Po przedstawieniu Starostów nastąpiła oracja chleba. Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów Marek Goździewski zadeklarował się dzielić chleb pośród wszystkie sołectwa równo i sprawiedliwie. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Marek Goździewski oraz zaproszeni goście a wśród nich: Marek Kwitek, Anna Paluch, Marek Jońca, Andrzej Swajda, Piotr Lipiński, Marcin Piwnik, Paweł Niedźwiedź, Krzysztof Tworek, Jacek Toś. Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych, które wzięły udział w konkursie na: najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wieńce przygotowały sołectwa: Beradz, Pęchowiec, Dziewków, Górki, Goźlice, Klimontów, Konary i Konary-Kolonia, Nawodzice, Pokrzywianka, Przybysławice, Węgrce Szlacheckie, Wilkowice, Zakrzów oraz Seniorzy z Dziennego Domu Senior+. Podczas prezentacji wieńców oraz przemówień komisja konkursowa bacznie oceniała wieńce pod kątem regulaminowych wytycznych. Wyniki konkursu na najładniejszy wieniec poznaliśmy po mszy odpustowej w czwartek 17 sierpnia.
Tytuł Sołtysa Roku 2022 otrzymał Pan Marek Sudy – sołtys sołectwa Byszówka. Z rąk Burmistrza otrzymał dyplom i nagrodę ufundowaną przez Pana Damiana Świątka, szefa Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlane MODERN. Od godziny 1100 w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego przy ul. Zysmana czynny był punkt poboru krwi. Zbiórka krwi, jest prowadzona każdego roku w trakcie Jarmarków. Po godzinie 1530 na małej scenie przy akompaniamencie kapel i śpiewaków ludowych ziemi świętokrzyskiej, odbywała się Biesiada po Klimontowsku w trakcie której Panie z Kół Gospodyń Wiejskich serwowały nasze tradycyjne potrawy regionalne m.in. bigos, pierogi, żurek jak również węgierską potrawę leczo. Na scenie kolejno zaprezentowały się zespoły ludowe Klimontowska Kapela, „Trzcinicioki” z Trzcinicy, Kapela „Takich Dwóch Weselnie”, Zespół Śpiewaczy przy KGW Gorzyczany, zespół wokalny w programie „Na ludowo” z Centrum Kultury i Sztuki z Połańca. Wszystkie występy zachwycały różnorodnością oraz kolorowymi strojami. „Klimontowska babę i chłopa” przy małej scenie przygotowały panie Barbara Foch oraz Anna Gronek. Podczas Biesiady został przeprowadzony Konkurs Wiedzy o „Naszej Małej Ojczyźnie” z nagrodami ufundowanymi przez myjnię samochodową „Jak Ta Lala” w Klimontowie. Zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody: „worki na zimę”. Na placu przed sceną główną odbywał się zlot samochodów Audi A8 D2. Widać było, że właściciele dokładają wszelkich starań, by mimo upływu lat pojazdy były w pełni sprawne i wciąż cieszyły oczy. Miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać kilkanaście pojazdów w różnych konfiguracjach a także porozmawiać z ich właścicielami. O godz. 20 na scenie pojawił się zespół „Duet Karo” a następnie zespół „Ego” – gwiazdy wtorkowego wieczoru. Rozbawiona publiczność pierwszy dzień jarmarku zakończyła z zespołem „Fire Play” i DJ’em.
We wtorek 16 sierpnia – w drugi dzień Jarmarku na św. Jacka o godz. 1700 rozpoczął się turniej 6 drużyn o Puchar Burmistrza Klimontowa – Marka Goździewskiego. Sponsorami nagród dla drużyn była Firma Handlowo-Usługowa Kon-Kar. O godzinie 1900 na dużej scenie pojawił się zespół „Sidus”, który w pięknych strojach bawił publiczność śpiewając covery znanych polskich wykonawców. Zespół z Połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki pod opieką artystyczną pani Marzeny Drożdzowskiej to młodzi ludzie z artystyczną pasją, kochający śpiew, taniec i teatr. Koncert Gwiazdy Jarmarku – Beata i Bajm zgromadził tłumy fanów przed sceną – miłośników jednego z najlepszych zespołów w Polsce grających muzykę pop, pop-rock Fani śpiewali razem z zespołem takie hity jak: „Co i Panie dasz”, „Ta sama chwila”, „Biała armia”. Następnym koncertem tego dnia była fantastyczna mieszanka rapu i folk-roka w energetycznym wykonaniu Zespołu „Liber & InoRos”. Zabawę publiczność zakończyła dyskoteka z DJ’em pod gwiazdami.
Ostatni dzień Jarmarku – to Odpust na św. Jacka, który rozpoczął się od uroczystej mszy św. odpustowej w kościele p.w. św. Jacka. Nabożeństwu przewodniczył ks. Tomasz Lis proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Po mszy św. na placu klasztornym Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów wręczył dyplomy i nagrody w konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Jury w składzie Ewa Borycka – główny specjalista Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Agnieszka Szczucińska – Dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania Ziemia Sandomierska, Anna Chojnacka – Doradca Rolnośrodowiskowy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu nominowała wieniec z sołectwa Pęchowiec do reprezentowania naszej gminy na Dożynkach Powiatowych w Dwikozach. Jak stwierdziło jury „Wszystkie wieńce dożynkowe nawiązywały do tradycji dożynkowych- ludowych, wykonane były ze zbóż, kwiatów, owoców, ziół, charakteryzowały się: precyzją wykonania, piękną i staranną formą, bujnością dekoracyjną i znakomitymi walorami estetycznymi, oryginalną kompozycję”. O godz. 1500 w klasztorze Podominikańskim w Klimontowie odbył się koncert muzyki poważnej „Ave Maria w muzyce” w wykonaniu muzyków: Emilia Ogonowska-Jaroń – śpiew, Lidia Chmielewska – altówka, Mariusz Połomka – skrzypce, Aureliusz Mendera – fortepian. Następnie na Stadionie LKS Klimontowianki firma Animi przeprowadziła szereg gier i zabaw dla dzieci. Na scenie wystąpiła „DJ MIKI” czyli roztańczona i rozśpiewana małpka zapewniając naszym milusińskim moc niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Był to najbardziej oczekiwany przez dzieci punkt programu. Dodatkową atrakcją dla dzieci był pokaz strażaków z OSP Klimontów. Dla ochłody dla wszystkich milusińskich Firma Mrówka ze Staszowa ufundowała smaczne lody. O godzinie 1800 odbył się koncert artystów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie w wykonaniu zespołów tanecznych „Gest” oraz Studio Piosenki i Muzyki. O godz. 18.50 na scenie pojawiła się „Gabi Gold” – czeska piosenkarka z dyżurnym satyrykiem Kraju Tadeuszem Drozdą w programie kabaretowym „Parostatkiem w piękny rejs”. Ostatniego dnia Jarmarku na św. Jacka odbył się koncert zespołu „Czerwone Gitary” – jednego z najpopularniejszych polskich zespołów grającego muzykę bigbitową. Jerzy Skrzypczak lider zespołu powiedział, że od 58 lat grają, bawią, i wzruszają publiczność na koncertach w kraju i za granicą. Obecnie w skład grupy wchodzą: Jerzy Skrzypczyk, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Dariusz Olszewski i Marek Jabłoński. Jak co roku symbolicznie Jarmark na św. Jacka kończy się pokazem sztucznych ogni. Przed ich odpaleniem z okazji Jubileuszu XXV-lecia Jarmarku został zaprezentowany olbrzymi tort przygotowanym przez KGW „Ułanki” z Ułanowic. Po pokazie fajerwerków publiczność degustowała rocznicową słodką niespodziankę. Trzydniową imprezę publiczność zakończyła dyskoteką w nowiu księżyca.
Sponsorami tegorocznej imprezy byli:
Przemysław Bokwa Prezes Zarządu „Grupa PBI” spółka z o. o. w Sandomierzu, Robert Bałecki Firma – BAUER z Pechowa, Piotr Krakowski – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Budowlane Budomont spółka z o. o. z Rzeszowa, Beata i Piotr Sudy Restauracja & Pensjonat „Cykada” z Pęchowa, Jarosław Paczkowski – Dwór na Wichrowym Wzgórzu w Przybysławicach, Łukasz Rębacz – Blachy i akcesoria dekarskie Rem-Bud, Paweł Szczepański – Prezes Zarządu DTKS Budownictwo sp. z o. o. ze Staszowa, Monika Gierada-Titoni – Florystyka ślubna i okolicznościowa, projektowanie i rekreacja ogrodów z Pęchowa, Andrzej Goździewski – Firma Handlowo-Usługowa Kon-Kar, Wojciech Sadowski – Firma Remontowo Budowlana ,,Matyld-BUD”, Grażyna Kaczmarczyk – Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu Zdroju oddział Klimontów, Cezary Luzak – P.P.H.U. „KAROCEZA” oraz Myjnia „Jak Ta Lala”, Joanna Kordyka i Anna Curyło – Salon Fryzjerski i Gabinet Kosmetyczny Exclusive – Klimontów, Paulina Oleś i Paweł Oleś – Sklep Groszek w Klimontowie, Paweł Kubik – Sklep komputerowy MATRIX, Damian Świątek Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane MODERN, Patrycja Żyła – PZ Budowa, Piotr Stępień – FHU Dachy Stępień z Goźlic, Mrówka Staszów.