Nowości

Jarmark na św. Jacka 2024

W dniach 15-17 sierpnia w Klimontowie odbył się XXVI Jarmark na św. Jacka. Patronat nad imprezą sprawowali: Józef Bryk – Wojewoda Świętokrzyski oraz Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Pierwszego dnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – w kościele parafialnym p.w. św. Józefa ks. proboszcz Henryk Hendzel odprawił uroczystą mszę św. dożynkową, w trakcie której zostały poświęcone wieńce uplecione z tegorocznych zbóż, kwiatów, owoców i warzyw oraz kosze z darami. Po mszy św. barwny korowód prowadzony przez Kapelę Klimontowską przeszedł na stadion LKS Klimontowianka. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Marek Goździewski Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów powitał gości wśród których znaleźli się m.in. ks. kanonik Henryk Hendzel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Poseł na Sejm RP Anna Krupka, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Swajda, Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, Przewodniczący Rady Powiatu w Sandomierzu Bogusław Mrozowski, Martyna Pawłowska Wójt Gminy Łoniów, Marcin Adamczyk Burmistrz Miasta i Gminy Bogoria, Wójt Gminy Obrazów Krzysztof Tworek, Mirosław Fucia Prezes Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Janusz Stasiak Prezes LGD Ziemia Sandomierska, Dariusz Błażejewski Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach, Józef Adamczak Zastępca Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu, Grażyna Kaczmarczyk Dyrektor klimontowskiego oddziału Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Solcu Zdroju, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Klimontów, dyrektorzy szkół z terenu gminy.

W tym roku Starostami Dożynek byli Justyna Kania z Konar-Kolonii oraz Kamil Wojnarowski z Konar. Pani Justyna ma 43 lata, z wykształcenia jest krawcową. Mężatka – mąż Grzegorz. Państwo Kania przejęli gospodarstwo po rodzicach pana Grzegorza, które jest prowadzone jest od 4 pokoleń. Obecnie gospodarstwo ma 15ha ziemi własnej i 10ha dzierżawy. Uprawiają głównie zboża i rośliny objętościowe, którymi skarmiają zwierzęta. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Państwo Kania dążą do poprawienia warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Pani Justyna z dumą mówi o trójce dzieci, najstarszy syn 18 letni Bartosz ukończył liceum i napisał maturę z bardzo wysokimi wynikami. Młodsza córka 15 letnia Zuzia od września uczennica II klasy liceum i najmłodsza Lena 11 lat uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Konarach. Pani Justyna oprócz pracy w gospodarstwie aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, pomagając przy organizacji uroczystości w szkole w Konarach. Starościna chętnie współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich w Konarach i Konarach-Kolonii przy realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Pan Kamil to 28 letni rolnik z miejscowości Konary. Prowadzi rodzinne 40ha gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka oraz w produkcji roślinnej. Absolwent dwóch kierunków studiów rolniczych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pan Kamil to tegoroczny zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Silnie związany z miejscem swojego pochodzenia, szczęśliwy mąż i ojciec.

Po przedstawieniu Starostów nastąpiła oracja chleba. Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów Marek Goździewski zadeklarował się dzielić chleb pośród wszystkie sołectwa równo i sprawiedliwie. Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych, które wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wieńce przygotowały sołectwa: Beradz, Byszów, Dziewków, Goźlice, Górki, Klimontów, Konary i Konary-Kolonia, Nawodzice, Ossolin, Pęchowiec, Pęchów, Płaczkowice, Pokrzywianka, Rogacz, Szymanowice Dolne, Wilkowice i Zakrzów. Podczas prezentacji wieńców oraz przemówień komisja konkursowa bacznie oceniała wieńce pod kątem regulaminowych wytycznych. Wyniki konkursu na najładniejszy wieniec poznaliśmy po mszy odpustowej w sobotę 17 sierpnia.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Marek Goździewski oraz zaproszeni goście a wśród nich: Anna Krupka, Andrzej Swajda, Marcin Piwnik, Bogusław Mrozowski oraz Janusz Fucia. List od Wojewody Świętokrzyskiego skierowany do uczestników dożynek odczytał Józef Adamczak.

Pan Kamil Wojnarowski – tegoroczny Starosta dożynek – za zwycięstwo w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych z rąk Burmistrza otrzymał pamiątkową statuetkę oraz nagrodę. Tytuł Sołtysa Roku 2024 otrzymał Pan Zbigniew Papaj – sołtys sołectwa Konary-Kolonia. Pan Zbigniew również otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.

Od godziny 1100 w budynku Zespołu Placówek Oświatowych przy ul. dra Jakuba Zysmana czynny był punkt poboru krwi. Zbiórka krwi, jest prowadzona każdego roku w trakcie Jarmarku, podczas tej edycji udało się zebrać 31 jednostek tego najcenniejszego leku. Nie zabrakło również stoisk przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, na których nie brakowało potraw takich jak: pierogi, pajda ze smalcem, kartacze, naleśniki, galarety, słodkie wypieki oraz różnego rodzaju lemoniady. Po godzinie 1530 na małej scenie przy akompaniamencie kapel i śpiewaków ludowych ziemi świętokrzyskiej odbywała się Biesiada Klimontowska w trakcie której gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich serwowały nasze tradycyjne potrawy regionalne m.in. bigos, pierogi, leczo, karkówka w kapuście czy schab w cebuli. Na biesiadnej scenie kolejno zaprezentowały się zespoły ludowe Powiślanie z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy, Kapela z Majdanu Królewskiego oraz „Biesiada Ludowa z Jędrzejem”. Wszystkie występy zachwycały różnorodnością, kolorowymi strojami oraz wspaniałą muzyką ludową. Podczas Biesiady przeprowadzony został konkurs wiedzy o Klimontowie w 420. rocznicę nadania praw miejskich. Zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody – „worki na zimę”.

O godz. 19 na dużej scenie pojawił się Stan Tutaj. Znany kabareciarz i parodysta rozbawił publiczność podczas pierwszego dnia Jarmarku na świętego Jacka. Następnie na scenie pojawił się zespół Top One. Od 40 lat krzewią nad Wisłą muzykę disco. Płyty i kasety zespołu sprzedawały się w gigantycznych nakładach a przeboje takie jak „Ciao Italia”, „Puerto Rico”, „O miła moja” czy „Santa Maria” śpiewali wszyscy. Rozbawiona publiczność pierwszy dzień jarmarku zakończyła z zespołem „Relax-Life” i DJ’em.

W piątek 16 sierpnia – w drugi dzień Jarmarku na św. Jacka o godz. 1700 rozpoczął się turniej drużyn oldboi o Puchar Burmistrza Klimontowa – Marka Goździewskiego. Rywalizowały drużyny ŁKS Łagów, Piast Stopnica, AKS Busko Zdrój, Stal Mielec, Gminy Obrazów i LKS Klimontowianka. Na najniższym stopniu podium uplasowała się drużyna ze Stopnicy, stopień wyżej znaleźli się zawodnicy mieleckiej Stali a cały turniej zwyciężyli piłkarze z Gminy Obrazów pod wodzą Wójta Gminy Obrazów Krzysztofa Tworka.

W trakcie sportowych zmagań na boisku piłkarskim przy dużej scenie zabawy i animacje dla dzieci prowadziły Angela i Anita z grupy Animi.

O godzinie 19 rozpoczęła się cześć muzyczna. Pierwszy na scenie wystąpił zespół „Alabama Dream” z Opatowa. Następnie na scenie pojawił się zespół VOX. Historia tego zespołu sięga końca lat 70. Na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 r. zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki „Bananowy song”, która stała się jedną z jego wizytówek. VOX wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertowali na kilku kontynentach. Był to ich drugi koncert w Klimontowie.

Gwiazda wieczoru – zespół Video – pojawił się na scenie ok. 20. To jeden z najpopularniejszych zespołów współczesnej muzyki rozrywkowej. Ma na swoim koncie kilka albumów płytowych, które przyniosły im wiele nagród, m.in. Eska Music Awards. W trakcie swojego występu zaprezentowali swoje przeboje jak „Bella”, „Idę na plażę”, „Soft”, „Szminki róż”, „Wszystko jedno” oraz „Środa czwartek” a zgromadzona przed sceną publiczność wspólnie z wokalistą śpiewała ich największe hity. Członkowie zespołu Video na klimontowskiej scenie gościli po raz drugi.

Zabawę publiczność zakończyła dyskoteką z DJ’em.

Ostatni dzień Jarmarku to Odpust na św. Jacka, który rozpoczął się od uroczystej mszy św. odpustowej w kościele p.w. św. Jacka. Nabożeństwu przewodniczył ks. dr hab. Piotr Steczkowski kanclerz rzeszowskiej Kurii Diecezjalnej. Po mszy św. na placu klasztornym Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów wręczył dyplomy i nagrody w konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Jury w składzie Ewa Borycka – główny specjalista Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Florentyna Bara – doradca Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu oraz Aleksander Bidas – członek Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej nominowało wieniec z sołectwa Pęchów do reprezentowania naszej gminy na Dożynkach Powiatowych w Sandomierzu. Jak stwierdziła przewodnicza jury „Wszystkie wieńce dożynkowe nawiązywały do tradycji dożynkowych, ludowych, wykonane były ze zbóż, kwiatów, owoców, ziół, charakteryzowały się: precyzją wykonania, piękną i staranną formą, bujnością dekoracyjną i znakomitymi walorami estetycznymi, posiadały oryginalną kompozycję”. O godz. 1500 w klasztorze podominikańskim w Klimontowie odbył się koncert chóru Opatowskich Szkół Artystycznych „Vox Cantus” pod dyrekcją Zdzisława Staniszewskiego. Następnie na stadionie LKS Klimontowianki animatorki z grupy Animi przeprowadziły szereg gier, zabaw i konkursów dla dzieci. Na scenie wystąpiły „Kosmokwaki” zapewniając naszym milusińskim moc niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Był to najbardziej oczekiwany przez dzieci punkt programu. Dodatkową atrakcją dla dzieci był pokaz strażaków z OSP Klimontów.

O godzinie 1800 odbył się koncert artystów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie w wykonaniu zespołów tanecznych „Gest” oraz Studio Piosenki i Muzyki, których rewelacyjnie przygotowali opiekunowie: Katarzyna Kowalska oraz Marcin Maziarz.

Po młodych artystach na scenie pojawił się finalista „Mam Talent” Aleksander Martinez. Swoim ogromnym talentem wokalnym zaprezentował utwory Franka Sinatry, Louisa Armstronga, Andrea Bocellego, Michaela Jacksona, Elvisa Presleya, Chrisa de Burgha, zespołów Modern Talking, Gipsy Kings, Queen czy Europe.

Ostatniego dnia Jarmarku na św. Jacka odbył się koncert zespołu „Nocny Kochanek”. Cechą charakterystyczną twórczości zespołu są prześmiewcze i humorystyczne teksty utworów, co do których członkowie formacji twierdzą, że są inspirowane zdarzeniami i sytuacjami „z życia wziętymi”. Panowie z zespołu również nie pozostali im dłużni i pokazali, na co ich stać. Niesamowite efekty specjalne oraz mnóstwo dobrej muzyki wywołały wśród publiczności niesamowite wrażenia.

Jak co roku symbolicznie Jarmark na św. Jacka kończy się pokazem sztucznych ogni. Przed ich odpaleniem Burmistrz Miasta i Gminy Klimontów oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Klimontowie podziękowali wszystkich za udział w imprezie i zaprosili do udziału za rok. Po pokazie fajerwerków publiczność zakończyła zabawę dyskoteką.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i darczyńcom za wsparcie finansowe i rzeczowe oraz ufundowane nagrody, dzięki którym tegoroczna edycja Jarmarku na św. Jacka nabrała wyjątkowego kolorytu i charakteru.

Do zobaczenia za rok!