Piknik z gwiazdami
7 lipca w Ossolinie odbył się II Piknik Rycerski, połączony z widowiskiem upamiętniającym związki Stefana Żeromskiego z ziemią sandomierską.
Impreza zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” i Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie, rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w zabytkowej Kaplicy Betlejemskiej. Celebrował ją ks. Stanisław Wdowiak, proboszcz parafii w Goźlicach. We wspólnej modlitwie uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, przybyli goście, a także formacje rekonstrukcyjne, biorące udział w Pikniku: Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów oraz Hufiec Rycerstwa Opatowskiego. Oprawę Mszy św. ubogacił występ Orkiestry Górniczej Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie.
Pierwsza odsłona historycznych prezentacji nawiązywała do wydarzeń opisanych w powieści „Ogniem i mieczem”. Widzowie zobaczyć mogli m.in. inscenizację słynnego pojedynku Bohuna z Wołodyjowski. Rekonstruktorzy przygotowali również pokazy tańców dworskich, XVII-wiecznych strojów i uzbrojenia.
Idea Pikniku zakłada, że co roku przypominać ma on ważne wydarzenia, bądź postaci związane z historią Ossolina. Podczas pierwszej edycji organizatorzy przygotowali inscenizację przybycia na ossoliński zamek króla Władysława IV Wazy, który rzeczywiście gościł tam w 1638 roku. Tym razem przypomniano innego słynnego gościa, który kilkakrotnie odwiedzał Ossolin. Gościem tym był wybitny pisarz Stefan Żeromski. O związkach autora „Przedwiośnia” z Sandomierszczyzną opowiadało widowisko „Śladami mistrza Stefana” Wystąpili w nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Ossolinie, a wraz z nimi, jako gość specjalny zagrał znakomity aktor Jerzy Zelnik, który po zakończeniu przedstawienia otrzymał z rąk wice wójta Adama Przybylskiego nagrodę „Kryształowego Berła”. Będzie ona od tego roku wręczana cyklicznie wybranym gwiazdom polskiego kina za ciekawe kreacje w filmach historycznych lub kostiumowych. Jerzy Zelnik – pierwszy laureat nagrody został uhonorowany za role w „Faraonie” J. Kawalerowicza”, a także „Królowej Bonie” i „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” J. Majewskiego.
Podczas Pikniku rozstrzygnięty został ponadto konkurs pod hasłem „Młodzież czyta Żeromskiego”. Jury w składzie: Jerzy Zelnik, ks. Wojciech Zasada, Józef Żuk i Jakub Przybylski, wysłuchało siedmiorga finalistów, których zadaniem była interpretacja wybranego fragmentu prozy jednego z najważniejszych polskich literatów. Na zwycięzców konkursu czekały nagrody książkowe, puchary i dyplomy.
Wieczorem rycerze zaprezentowali inscenizację pt. „W glorii grunwaldzkiej Victorii”. Wręczony został również puchar wójta gminy Klimontów dla najlepszego łucznika Pikniku. Otrzymał go Michał Simla. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz przygotowany przez grupę Katana z Tarnobrzega, która pielęgnuje tradycje japońskich samurajów. Przez prawie dwie godziny na scenie prezentowały się formacje działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Klimontowie. Ostatnim akcentem imprezy był koncert Cezarego Makiewicza i grupy Koltersi.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim, którzy finansowo lub materialnie wsparli organizację Pikniku. Z pomocą przyszli nam: Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, Samorząd Gminy Klimontów, „Siarkopol” Grzybów, Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu Zdroju, Sandomierskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego Lokalna Grupa Działania, Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Dwór na Wichrowym Wzgórzu w Przybysławicach, PZU oraz Firma „Gama” Marzeny Witaszek. Dziękuję dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Ossolinie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Klimontowie, strażakom, członkom Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”, mieszkańcom Ossolina, Wilkowic, Dziewkowa i wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uatrakcyjnienia II Pikniku Rycerskiego.
Rafał Staszewski
fot. Józef Żuk