XVIII Jarmark na św. Jacka
Od siedemnastu lat w dniach 15-17 sierpnia w Klimontowie odbywa się Jarmark na św. Jacka. Jarmark z roku na rok ściągą niezliczoną ilość osób chętnych do zabawy, a każdy znajdzie coś dla siebie z bogatego programu.
Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją Jarmarku objęli Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka-Koruba i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas.
Ja co roku Jarmark rozpoczął się od uroczystej Mszy św. Dożynkowej w kościele parafialnym pw. św. Józefa, którą odprawił proboszcz parafii ks. kanonik Henryk Hendzel. W trakcie mszy zostały poświęcone wieńce dożynkowe uplecione z tegorocznych zbóż, owoców, warzyw i kwiatów oraz liczne kosze z darami przygotowane przez mieszkańców gminy Klimontów. Po Mszy barwny korowód prowadzony przez Górniczą Orkiestrę Dętą z Kopalni Siarki w Grzybowie przeszedł na stadion LKS Klimontowianka. Z-ca Wójta Adam Przybylski powitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. ks. kanonik Henryk Hendzel, ks. Adam Nowak, posłowie Maria Zuba i Jarosław Rusiecki, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, radni sejmiku świętokrzyskiego Wojciech Borzęcki i Tomasz Ramus, Starosta Sandomierski Stanisław Masternak, Przewodniczący Rady Powiatu Staszowskiego Damian Sierant, radni powiatowi: Leszek Galata i Piotr Lipiński, Wójt Gminy Łoniów Szymon Kołacz, Burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca, Wójt Gminy Samborzec Witold Garnuszek, Wójt Gminy Obrazów Krzysztof Tworek, Prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Maria Sokal, Dyrektor ŚODR w Sandomierzu Adam Fura, Prezes LGD „Ziemia Sandomierska” Janusz Stasiak, radni gminy Klimontów na czele z Przewodniczącym Janem Rębaczem oraz dyrektorzy lokalnych szkół i jednostek organizacyjnych.
W tym roku Starostami Dożynek zostali Justyna Orłowska z Nawodzic oraz Zbigniew Kusal z Dziewkowa. Pani Justyna prowadzi z mężem 10-hektarowe gospodarstwo we wsi Nawodzice o profilu warzywniczym, głównym uprawianym warzywem jest kapusta pekińska. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. W przyszłości Państwo Orłowscy planują powiększenie gospodarstwa. Pani Justyna w wolnych chwilach pielęgnuje kwiaty i rozwija swoje umiejętności kulinarne. Pani Justyna posiada wyższe wykształcenie; ukończyła Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach na wydziale politologia, kierunek administracyjno-samorządowy. Mąż to absolwent Technikum Rolniczego w Mokoszynie. Mają dwoje dzieci: syna Kacpra lat 11 i córkę Zuzię lat 2.
Pan Zbigniew wspólnie z małżonką od 20 lat gospodarzą na 15 ha. Gospodarstwo jest częściowo zmechanizowane, jest w nim hodowane bydło mięsne. Wśród upraw, które spotkamy ma ich polach można wymienić buraki cukrowe, warzywa kapustne oraz zboża i ziemniaki. Państwo Kusalowie dochowali się szczęśliwie szóstki dzieci: Zuzanna – studentka I roku na krakowskiej AGH, Dominika – uczennica II klasy w Colegium Gostomianum w Sandomierzu, Justyna – uczennica I klasy w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Klimontowie, Bartłomiej i Filip – uczniowie w Szkole Podstawowej w Ossolinie i najmłodszy 1.5 roczny Szymon.
Po przedstawieniu Starostów nastąpiła oracja chleba. Wójt Gminy Klimontów Ryszard Bień obiecał dzielić chleb pośród wszystkie sołectwa równo, sprawiedliwie i wg potrzeb. Następnie sołectwa przedstawiły i ośpiewały wieńce dożynkowe, które brały udział w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W tym roku w konkursie brało udział 12 wieńców uwitych przez sołectwa: Beradz, Borek Klimontowski, Byszów, Grabina, Góry Pęchowskie, Klimontów, Konary i Konary-Kolonia, Nawodzice, Pokrzywianka, Śniekozy, Wilkowice oraz przez Stowarzyszenie „Razem dla Zakrzowa”.
W konkursie na Sołtysa Roku zwyciężyła Pani Magdalena Zielińska-Figacz – sołtys wsi Grabina. Sołtys Roku 2014 to mama trójki dzieci: Kamila lat 15, Emilki lat 12 i Antosia lat 8. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 6 ha. Wiceprezes Stowarzyszenia „Cztery Źródła”, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Grabinie, członek sekcji karate Hanshi w Klimontowie, posiadaczka niebieskiego pasa. To dzięki jej staraniom została wyremontowana świetlica wiejska w Grabinie, w której obecnie utworzono Klub Seniora i prowadzone są zajęcia dla seniorów a Pani Magdalena oczywiście jako wolontariusz dogląda, aby uczestnicy wychodzili z zajęć zadowoleni. Hobby: bieganie i rajdy rowerowe, uczestniczka licznych biegów i maratonów a także rajdów rowerowych. Pani Magda z rąk Wójta otrzymała pamiątkowy dyplom i statuetkę. Nagrodę dla Sołtysa Roku ufundował Kazimierz Kotowski, a jest nią kosiarka do trawy.
„Z wdzięcznością chylę przed Wami czoło, jestem świadomy Waszego trudu i wielu poświęceń. Wiem, że Wasza praca jest uzależniona od wielu czynników przyrodniczych, klimatycznych i sytuacji gospodarczej kraju. Ale też wiem, że troskliwe i doświadczone oko gospodarza czuwa nad tym, aby zebrać jak najobfitszy plon… Mam nadzieję, że widzicie i akceptujecie Państwo nasze starania zmierzające do poprawy wizerunku naszej Gminy. Lista osiągnięć jest długa, długa jest też lista potrzeb i oczekiwań jej mieszkańców. Zapewniam, że zdajemy sobie z tego sprawę i sukcesywnie oraz systematycznie dążymy do rozwoju i unowocześniania naszej Gminy. Wymaga to czasu i pieniędzy, ale skutecznie zabiegamy o pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych” – tymi słowami Wójt Gminy Klimontów Ryszard Bień powitał wszystkich rolników uczestniczących w tegorocznych Dożynkach Gminnych. Życzenia i podziękowania dla rolników skierowali również przybyli goście.
Na stoiskach przygotowanych przez sołectwa z naszej gminy można było raz jeszcze z bliska podziwiać piękno tegorocznych wieńców dożynkowych oraz przygotowaną wystawę płodów rolnych, wypieków i przetworów z owoców i warzyw.
Wśród wielu stoisk wystawionych na stadionie Klimontowianki znaleźć mogliśmy stoiska Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, LGD Ziemia Sandomierska, NBS w Solcu Zdrój, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu oraz Stowarzyszenia „Wspólne Dobro”. Członkowie Stowarzyszenia przygotowali loterię fantową, z której całkowity dochód został przeznaczony na rzecz klasztoru podominikańskiego.
Na małej scenie przy muzyce zespołów ludowych odbywała się Biesiada Klimontowska, podczas której można było spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich według tradycyjnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, m.in. bigosu, flaczków i pierogów.
Do tańca i wspólnego śpiewania oprócz kapeli „Tońko” z Dynowa uczestników biesiady zachęcała również Klimontowska Kapela oraz dziewczęta z zespołu „Sidus”.
Jak co roku w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II zorganizowano punkt Honorowego Oddawania Krwi. W tym roku zebrano blisko 50 jednostek tego najcenniejszego leku, którego w ostatnim czasie coraz bardziej brakuje.
Koncerty i zabawę przy głównej scenie rozpoczęły dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa” oraz grupa wokalna „Meritum” działające przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Kolejny raz mogliśmy posłuchać utworów zaśpiewanych przez członkinie zespołu „Sidus”.
Koncert gwiazdy wieczoru – zespołu „Zbóje” – zgromadził przed sceną rzesze fanek i fanów. W trakcie koncertu grupa zagrała i zaśpiewała swoje największe przeboje. Jak piszą o sobie kapela góralska „Zbóje” to jeden z bardziej znanych zespołów na Podhalu w stylu i klimacie bazującym na muzyce swojego regionu, która jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów. Zespół wykreował ciekawy styl będący połączeniem różnych gatunków muzyki. Owa kapela góralska powstała latem 2004 roku. Wszyscy muzycy wywodzą się z domów o głębokich tradycjach góralskich, lecz śmiało podejmują wyzwania obecnie panującym w modzie, gdyż mogą się poszczycić wieloletnim doświadczeniem. Zespół „Zbóje” z powodzeniem koncertuje zarówno w kraju jak i poza jego granicami m. in. Niemcy, Francja, Szwajcaria, Włochy, Bułgaria, a każdy z poszczególnych muzyków współpracuje z różnymi zespołami, nie tylko folkowym. Zespół wydał 2 płyty studyjne, na których znalazły się utwory góralskie w różnych nowoczesnych aranżacjach. Na Podhalu zdobyły ogromną popularność wśród lokalnej społeczności. Wiele utworów stało się hitami w podhalańskim radiu. Zespół wydał również płytę składankę zatytułowaną „Wesołe posiady”. Jest to zbiór utworów kilku zespołów, która jest częścią kolekcji płyt z muzyką góralską.
Wieczór zakończył się zabawą z zespołem „Vabank Dance” i DJ.
W nocy z 14. na 15. sierpnia na zalewie w Szymanowicach odbyły się także nocne zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy zorganizowane przez Polski Związek Wędkarski Koło Nr 27 w Klimontowie. W turnieju udział wzięło 17 dwuosobowych zespołów. Nocne zmagania wygrali panowie Słonina Paweł i Kułaga Piotr, którzy łącznie złowili ponad 72 kilogramy ryb. Drugie miejsce zdobył duet Jaskóła Janusz i Jaskóła Mateusz, na najniższym miejscu na podium stanęli Rękas Krzysztof i Tworek Stefan.
Drugi dzień Jarmarku na św. Jacka rozpoczął się od meczu piłki nożnej oldboyów z LKS Klimontowianka i AKS Busko Zdrój. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2 dla gospodarzy.
Od godz. 17 trwały zapisy dziewcząt do konkursu Miss Lata Klimontów 2014 z Echem Dnia. Kiedy rozpoczął się konkurs o tytuł najpiękniejszej, oczy wszystkich zwrócone były na 14 startujących przecudnej urody dziewcząt. Dziewczyny w trakcie konkursu prezentowały się przed jury i publicznością dwa razy – w strojach, w jakich przybyły na konkurs oraz w strojach kąpielowych. Musiały także wykonać zadania wymyślone i wskazane przez prowadzącego i jury. Konkurs uatrakcyjniły występy utalentowanych wokalistek z zespołu „Fahrenheit” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Klimontowie. Największe wrażenie na jury oraz na publiczności zrobiła Judyta Woźniak, która została tegoroczną Miss Lata Klimontów 2014. Judyta została również Miss Publiczności, Miss Autoskar oraz Miss Salonu Exclusive. Tytuł I Vice Miss powędrował do Moniki Orłowskiej – ubiegłorocznej zwyciężczyni w Klimontowie. Tytuł II Vice Miss wywalczyła Adrianna Czernik, Miss AP Edukacja – Martyna Kardasińska, a Miss Buskowianki – Katarzyna Wójcik. Dziewczęta, które zdobyły tytuły otrzymały nagrody ufundowane przez sponsorów. Powalczą również o tytuł najpiękniejszej w finale Miss Lata, który odbędzie się 30 sierpnia w galerii Korona Kielce.
Tuż po wyborach Miss rozpoczął się koncert zespołu „Fahrenheit”. Dwie Pauliny, Klaudia, Wiktoria i Oliwia zaprezentowały swój najnowszy repertuar w bardzo interesujących dynamicznych aranżacjach znanych utworów.
Gdy na scenie występował „Fahrenheit” na boisku „Orlik 2012” przy blasku reflektorów odbywały się mecze piłki nożnej. W pierwszym meczu zmierzyły się ze sobą drużyny chłopców Orlik Klimontów z Prądniczanka Kraków. Mecz zakończył się wynikiem 4:0. W następnym meczy zmierzyły się ze sobą dziewczęta: Czarodziejki Klimontów i Prądniczanka Kraków. Gospodarze ulegli gościom 1:3. Bezpośrednio po tym spotkaniu odbył się mecz wieczoru pomiędzy Seniorkami Klimontów a Prądniczanką Kraków. Spotkanie zakończyło się remisem. Po zakończonych meczach wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.
Ok. godz. 20 rozpoczął się koncert zespołu „The Beatlmen”. Zespół The Beatlmen to czwórka utalentowanych i doświadczonych muzyków, która do złudzenia przypomina słynnych Beatlesów z Liverpoolu. The Beatlmen tworzą: Grzegorz Markocki jako John Lennon, Marcin Wojtowicz jako Ringo Starr, Jan Samołyk jako George Harrison i Paweł Jaworski jako Paul McCartney. Profesjonalizm (garnitury szyte na miarę, buty prosto z Liverpoolu, oryginalne beatlesowskie gitary i wzmacniacze), uśmiech i charyzma to atuty zespołu. The Beatlmen wykonuje piosenki grupy The Beatles oraz polskiego Big-bitu (Czerwone gitary, Skaldowie, Niebiesko-Czarni). Bardzo ważnym elementem udanych koncertów, jest wspaniały kontakt z publicznością, połączony z ogromną pasją grania. Nie zabrakło wykonania takich utworów jak: „All my loving”, „I Want To Hold Your Hand”, „Nie zadzieraj nosa”, „Nikt na świecie nie wie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.
Gdy scena ostygła po występach zespołu The Beatlmen pojawili się na niej członkowie zespołu Lombard – gwiazdy tegorocznego Jarmarku na św. Jacka. W swojej historii Lombard nagrał wiele dobrze znanych i lubianych przebojów wśród nich: nieśmiertelne „Przeżyj to sam”, dobrze znana „Szklana pogoda”, „Nasz ostatni taniec”, „Droga Pani z Telewizji”, „Kto mi zapłaci za łzy”, „Kryształowa”, „Taniec Pingwina na szkle”, „Adriatyk, ocean gorący”, „Deja’Vu”, „Patrz!Patrz!”, „Road to freedom”… również zabrzmiały w Klimontowie. Niezmiennym liderem zespołu Lombard jest Grzegorz Stróżniak urodzony w Poznaniu, charakterystyczny wokalista grający na instrumentach klawiszowych, kompozytor wszystkich hitów i większości utworów zespołu.
Najwytrwalsi zakończyli wieczór zabawą przy muzyce mechanicznej z DJ.
Trzeci dzień Jarmarku to odpust na św. Jacka. Uroczystą mszę św. odpustową, odprawił ks. Paweł Mackiewicz w koncelebrze z ks. Stanisławem Kosem i ks. Henrykiem Hendzelem. Po mszy św. przed kościołem p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Jacka ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury konkursowe w składzie Tomasz Staszewski – artysta plastyk, Edyta Lesiak-Nawrocka – dyrektor GBP w Klimontowie oraz Alicja Stępień – dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy pierwsze miejsce przyznało dla wieńca uwitego przez członkinie i członków Stowarzyszenia Razem dla Zakrzowa, pozostałe wieńce zostały nagrodzone wyróżnieniem. Komisja dokonała oceny oraz wyboru wieńców kierując się zgodnością z miejscową tradycją w zakresie: kompozycji, formy materiału, i techniki, poziomem wykonania – starannością i wyrazem artystycznym, oryginalnymi nowatorskimi inwencjami, prezentacją. Komisja oczekiwała prac nawiązujących do wieńców tradycyjnych tzn. w kształcie korony wykonanych bez użycia jakichkolwiek elementów sztucznych, uplecionych ze wszystkich rodzajów zbóż przyozdobionych naturalnymi, kwiatami, ziołami, owocami. Dyplomy i nagrody wręczali: Poseł na Sejm RP Jarosław Rusiecki, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski oraz Wójt Gminy Klimontów Ryszard Bień, który przed wręczeniem dyplomów powiedział, że komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, a wieniec z Zakrzowa będzie reprezentował Gminę Klimontów na tegorocznych Dożynkach Powiatowych w Samborcu, które odbędą się 31. sierpnia br.
O godz. 14 na płycie boiska sportowego w Klimontowie rozegrany został mecz o Puchar Wójta pomiędzy reprezentacjami kobiet województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Spotkanie po zaciętej walce przy głośnym dopingu kibiców zakończyło się rezultatem 4:2 dla drużyny z Małopolski.
Jednostka OSP z Klimontowa przygotowała dla dzieci kilka atrakcji w programie „Strażacy dzieciom”. Najmłodsi przy asyście strażaków mogli gasić płonące belki słomy i dostawali certyfikat małego strażaka oraz drobne upominki. Mogli również zapoznać się ze sprzętem strażackim oraz przymierzyć stroje strażackie.
O godz. 16 na płycie boiska rozpoczęły się pokazy Bractwa Rycerstwa Zamku Szydłów. Zaprezentowali oni tańce dworskie, stroje, broń i zbroje oraz przedstawili walki rycerskie. Po pokazach wszyscy chętni mogli zobaczyć z bliska wszystkie zaprezentowane elementy oraz porozmawiać z członkami bractwa i zadawać pytania.
W tym samym czasie w kościele pw. św. Józefa w Klimontowie trwał koncert muzyki poważnej „Najwspanialsi polscy kompozytorzy w Klimontowie. 410 rocznica nadania praw miejskich” w wykonaniu kwartetu z Filharmonii Świętokrzyskiej w składzie: Iwona Kałużyńska – flet, Helena Ponomarenko – skrzypce, Lidia Chmielewska – altówka, Edyta Piwowarczyk – fortepian. Zebrani wprowadzeni przez prowadzącą w klimat koncertu mogli wysłuchać m.in. utworów Chopina: mazurek F-dur, walc h-moll, walc G-dur, wariacje na temat Rossiniego, polonez A-dur, walc a-moll, mazurek D-dur, mazurek g-moll i innych, wiązankę melodii renesansowych z tabulatury Jana z Lublina, Te Deum Charpentiera. Publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami.
O godz. 18 najmłodsi uczestnicy Jarmarku na św. Jacka bawili się wspólnie w trakcie szantowego programu pt. „Rodzinny Rejs na Oceany Marzeń”. Prowadzący Mirosław „Koval” Kowalewski przygotował dla dzieci i rodziców wiele zabaw, gdzie uczestnicy wspólnie śpiewali i tańczyli.
Od godziny 19 rozpoczęły się koncerty i występy. Pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia do Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie. W prezentacjach wystąpiły zespoły taneczne GEST oraz wokalistki ze Studia Piosenki i Muzyki.
„Tabu” to kolejny zespół, który bawił swą muzyką uczestników tegorocznej edycji Jarmarku na św. Jacka. „Tabu” to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrał wiele koncertów, wygrał najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrał 3 studyjne albumy. Najnowszy album Endorfina został wydany w 2012 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Zyskał również wiele przychylnych opinii wśród dziennikarzy muzycznych. Muzyka „Tabu” to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie tu również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne. „Tabu” gra wiele koncertów, więc grupa jest znana na rodzimej scenie reggae i nie tylko. Kapela jest współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae – Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.
W okazji 18. edycji Jarmarku Pan Jarosław Paczkowski ufundował tort, na którym znalazło się 18 świeczek, które wspólnie zdmuchnęli Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski i Wójt Ryszard Bień. Nie zabrakło również symbolicznej lampki szampana.
Symbolem Jarmarku na św. Jacka stały się sztuczne ognie, których pokaz odbywa się w ostatni dzień imprez. W tym roku również nie zabrakło tego stałego elementu programu, który zgromadził liczną widownię, obserwującą z zachwytem przepiękne efekty na niebie.
Po pokazie sztucznych ogni odbył się koncert gwiazdy wieczoru zespołu „Golden Life”. Zespół legenda, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Działają od 20 lat i są niewątpliwie jednym z ważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej. Ich dorobek muzyczny to przede wszystkim pięć wydanych płyt, wiele nagród (między innymi międzynarodowych), liczne koncerty gromadzące pokolenia słuchaczy. Zespół zdobył główną nagrodę na firmowanym przez MTV Pop Song Bregens Festival w Austrii gdzie pokonał wówczas około trzydziestu konkurentów z całego świata.
Nocna zabawa zakończyła się przy muzyce mechanicznej z DJ.
Dodatkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych odwiedzających Klimontów w trakcie Jarmarku na św. Jacka zapewniło wesołe miasteczko usytuowane przy boisku Orlik 2012.
Organizatorami tegorocznej edycji imprezy byli Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie i Urząd Gminy w Klimontowie.
Zapraszamy za rok