Jarmark na św. Jacka 2010 – tak było
W tym roku Starostami Dożynek zostali Danuta Jochacy z Szymanowic Dolnych oraz Mirosław Wójcik z Kroblic Pęchowskich. Po przedstawieniu Starostów nastąpiła oracja chleba. Wójt Gminy Klimontów Ryszard Bień obiecał dzielić chleb pośród wszystkie sołectwa równo, sprawiedliwie i wg potrzeb. Następnie sołectwa przedstawiły i ośpiewały wieńce dożynkowe, które brały udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wieńce uwiło 12 sołectw: Rogacz, Konary i Konary-Kolonia, Pokrzywianka, Krobielice, Ossolin, Goźlice, Grabina, Beradz, Nawodzice, Klimontów, Byszów i Śniekozy. W konkursie na sołtysa roku zwyciężył Pan Henryk Kozioł – sołtys ze wsi Śniekozy. Na twarzy Pana Henryka widać było ogromne zaskoczenie ale również radość. Komisja konkursowa doceniła dotychczasowe bardzo ogromne zaangażowanie w sprawy sołectwa oraz bardzo aktywne uczestnictwo w programie PPWOW PIS.
W trakcie tegorocznej imprezy pn. Podaruj Dzieciom Wakacje po raz 15 zbierano środki finansowe na zorganizowanie wakacji dla dzieci z rodzin biednych. Nie zapomniano także o tych, którzy ucierpieli w trakcie ostatnich powodzi, które nawiedziły nasz powiat. Sandomierski MOPS na prośbę organizatorów imprezy wskazał rodzinę państwa Prokopowiczów z Sandomierza, którzy z rąk Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Akcji „Podaruj Dzieciom Wakacje” Pana Mariana Ireneusza Furmankaotrzymali pomoc finansową w wysokości 6000 zł. Pan Prokopowicz w imieniu rodziny serdecznie podziękował za okazaną, jakże potrzebną w tych chwilach pomoc.
Spośród zaproszonych gości głos zabrali Kazimierz Kotowski, Ryszard Nagórny, Józef Adamczak, Wojciech Borzęcki, Marian Hnatko.
Na stoiskach przygotowanych przez sołectwa z Gminy Klimontów można było jeszcze raz z bliska podziwiać piękno tegorocznych wieńców dożynkowych oraz przygotowaną wystawę płodów rolnych.
Na małej scenie przy muzyce kapel ludowych odbywała się Biesiada po Klimontowsku, podczas której można było zjeść regionalne posiłki przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich według tradycyjnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie między innymi: „Bigos po Pęchowsku”, „Konarskie Pirogi”, z Górek – „Gołąbki Babuni”, „Strogonow” z Nowej Wsi, z Nawodzic – „ Żur po Nawodzku”.
Do tańca i wspólnego śpiewania zachęcały uczestników biesiady: „Kapela Ludowa” z Opatowa, „Kapela Ludowa” z Gorzyc oraz zespół „Powiślanie” z Miejskiego Centrum Kultury w Koprzywnicy.
Ja co roku w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II zorganizowano punkt Honorowego Oddawania Krwi. W tym roku zebrano 45 jednostek tego najcenniejszego leku.
Późnym popołudniem Wójt Ryszard Bień wręczył zwycięzcom zawodów MDP – które odbyły się w maju – dyplomy, puchary i słodycze. Strażacy z gminnych jednostek OSP otrzymali natomiast mundury reprezentacyjne.
Gdy uśmiechnięci z prezentów od Wójta strażacy opuścili scenę, władzę nad nią przejęły Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa” oraz Grupa „Meritum” – z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Zespół Leliwa zaprezentował nam kujawiaki, oberki, krakowiaki, polkę lubelską, suitę opoczyńską, tańce ukraińskie: kołomyjki, hopaka. Ola, Ewelina, Marta, Ewelina i Paulina – jak się same nazywają – meritumki zaśpiewały „Hej, tam za wodą”, „Pił koniś wodę pił”, „Verba”, „Ale jestem”, „Kocham Cię życie”, „Bieszczadzki blues”. Każdy taniec, każda piosenka została nagrodzona przez publiczność gromkimi oklaskami.
Gwiazda wieczoru – zespół Masters – którego liderem i wokalistą jest Paweł Jasionowski rozbawił publiczność, która nie pozwoliła odejść mu ze sceny bez kilku bisów. Oklaski, wrzaski i piski fanek, wspólna zabawa i śpiew – tak można podsumować koncert Masters. Po koncercie fani Pawła próbowali zdobyć zdjęcie z autografem.
Wieczór zakończył się zabawą z zespołem DSP i DJ.
Drugi dzień Jarmarku na św. Jacka rozpoczął się bardzo gorąco ale niestety skończył się dość chłodno. Ale wszystko po kolei.
Od godz. 17 trwały zapisy dziewcząt do konkursu Miss Lata Klimontów 2010 z Echem Dnia. W trakcie zapisów dla zebranych grał zespół Emil Gruca & Company. Na boisku LKS Klimontowianka w tym samym czasie odbywał się mecz oldboyów klimontowskiej drużyny i AKS Busko-Zdrój. Pojedynek zakończył się remisem 3:3. Kiedy rozpoczął się konkurs o tytuł najpiękniejszej oczy wszystkich zwrócone były na 12 startujących przecudnej urody dziewcząt. Wójt Ryszard Bień, podczas konkursu Miss Lata pojawił się w podwójnej roli: jako gospodarz i przewodniczący jury. – „Nie będę zbytnio rygorystyczny” – zapowiedział przed konkursem. Zapytany, co będzie brał pod uwagę, oceniając kandydatki odpowiedział: – „Jak się wypowiada, zachowuje, co sobą reprezentuje. Liczy się całokształt. Z chęcią posłucham, co dziewczyny mają do powiedzenia, ponieważ ważne, żeby miss była i ładna i mądra”. Dziewczyny w trakcie konkursu prezentowały się przed jury i publicznością dwa razy – w strojach w jakich przybyły na konkurs oraz w strojach kąpielowych. Musiały także wykonać zadania wymyślone i wskazane przez prowadzącego. Największe wrażenie na jury zrobiła Kasia Chodorek z Baćkowic, która została tegoroczną Miss Lata Klimontów 2010. W nagrodę dostała voucher na weekendowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym z zestawem zabiegów SPA oraz zestaw kosmetyków. Nagrody ufundowała firma PerfectNaturall – dystrybutor kosmetyków firmy Organique Spa Academie. Kasia została również Miss Buskowianki. Tytuł I vice Miss powędrował do Agaty Pacholczak, która również zdobyła tytuł Miss Publiczności. Tytuł II vice Miss wywalczyła Sylwia Górska, Miss PZMot Kamila Czub, Miss Salonu SkuterPasja Dominika Nowak, Miss Pasażu Świętokrzyskiego oraz Miss Fabryki Stylu Ewa Lasota z Klimontowa. Nagrody dla pierwszej i drugiej ViceMiss w postaci sprzętu AGD ufundował Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna.
Gorącą atmosferę, którą zapewniły dziewczyny, bardzo szybko i znacznie ostudziła prawie trzygodzinna ulewa, która popsuła szyki organizatorów. Z powodu nawałnicy ze względu na bezpieczeństwo uczestników został odwołany koncert gwiazdy Jarmarku – zespołu IRA. Jednak co się odwlecze to nie uciecze – zespół w ramach tegorocznej umowy zagra i zaśpiewa za rok – w XV edycję Jarmarku na św. Jacka.
Z dużym opóźnieniem mimo padającego deszczu najmłodsi adepci sztuki piłkarskiej z Klimontowa i Koprzywnicy, rozegrali mecz przy blasku reflektorów na zespole boisk wielofunkcyjnych Orlik 2012. Gospodarze nie pozostawili najmniejszych szans gościom i wygrali 9:2. Obydwu drużynom pamiątkowe puchary wręczał Wójt Gminy – Ryszard Bień gratulując przede wszystkim charyzmy i zaangażowania.
Gdy ulewa ustała najwytrwalsi – ale jakże szczęśliwi – zakończyli wieczór zabawą przy muzyce mechanicznej DJ „Tomek & Tomek”.
Trzeci dzień Jarmarku to odpust na św. Jacka. Uroczystą mszę św. odpustową, odprawił ks. kanonik Mieczysław Murawski – duszpasterz rolników i sadowników w diecezji sandomierskiej w koncelebrze z ks. kanonikiem Adamem Nowakiem – długoletnim proboszczem klimontowskiej parafii oraz ks. Stanisławem Kosem. Po mszy św. przed kościołem p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Jacka ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury konkursowe w składzie Tomasz Staszewski – artysta plastyk, Mirosław Benedyktowicz – artysta plastyk, Tadeusz Tchórz – artysta plastyk przyznało dwa wyróżnienia dla wieńców z sołectw Rogacz i Konary, Konary-Kolonia. Pozostałe sołectwa zostały nagrodzone dyplomem za udział w konkursie. Dyplomy i nagrody wręczała Posłanka na Sejm RP Maria Zuba oraz Wójt Gminy Ryszard Bień. Na koniec Pani Poseł skierowała słowa do rolników, w których podkreśliła jak ważna jest rola rolnika w dzisiejszych czasach, jak trudna jest jego praca.
Od godz. 15 na stadionie Klimontowianki odbywały się zabawy plebejskie z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Staszowskiej. Gdy średniowieczne zabawy zakończyły się, najmłodszych na scenie przez prawie dwie godziny konkurami, śpiewem i tańcem zabawiał Maciej Gąsiorek czyli Pan Piksel z programu „Gość z Krainy Krasnoludków”.
W tym samym czasie w kościele parafialnym trwał koncert muzyki poważnej „Wielkie jubileusze – Fryderyk Chopin i Ignacy Jan Paderewski” w wykonaniu kwartetu smyczkowego Prima Vista. Józef Kolinek – kierownik artystyczny zespołu – przed występem dał zgromadzonym lekcję historii Polski i muzyki – przedstawił sylwetki tytułowych kompozytorów. Publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami.
Wieczorem w czasie prezentacji artystycznych Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie wystąpiła grupa taneczna FRAM, Gminne Studio Piosenki i Muzyki oraz zespół „Fahrenheit”. Koncert zakończył się kwadransem jazzowym – to nowy pomysł instruktora muzyki Marcina Maziarza.
Po koncercie na scenę został wywołany Tomasz Ferens. Wójt Ryszard Bień uhonorował jego dotychczasową, 20-letnią pracę w Gminnym Ośrodku Kultury, wręczając pamiątkowy grawerton.
Następnie na scenie pojawili się panowie w ciemnych garniturach – zespół The Postman. Jak piszą na swojej stronie The Postman to czwórka bardzo charyzmatycznych muzyków, którzy z pasją i fascynacją próbują przekazać atmosferę, którą dziesiątki lat temu stworzyło The Beatles w The Cavern Club. Po koniec występu z inicjatywy Wiesława Kądziołki – głównego konferansjera Jarmarku na św. Jacka – oraz za namową członków zespołu zagrał z nimi dyrektor klimontowskiego GOKu Marcin Śledź. Jak mu wyszło – najlepiej oceniła jego występ publiczność długimi i głośnymi oklaskami.
Po zespole The Postman Julia, Sandra, Aneta, Ania i Karolina czyli zespół Fahrenheit zaprezentowały swój najnowszy repertuar w bardzo interesujących dynamicznych aranżacjach, które porwały do tańca licznie zgromadzoną publiczność.
Na zakończenie z krótkim koncertem wystąpił Edukat Skład i RTU.
Jak co roku zwieńczeniem Jarmarku na św. Jacka był pokaz fajerwerków, który zgromadził niezliczoną publiczność.
Zapraszamy za rok.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować właścicielom Domu Weselnego „Darjo” za pomoc w organizacji tegorocznej edycji Jarmarku na św. Jacka.