Świętokrzyska Pasterka w Ossolinie
W zabytkowej XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie odbyła się kolejna Świętokrzyska Pasterka. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja bożonarodzeniowa, która tradycyjnie zgromadziła tłumy wiernych z całego regionu. W tym roku świąteczne widowisko wzbogacone zostało o nową scenę, rozgrywającą się w progach pałacu Heroda. W inscenizacji wystąpili: Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha (Trzej Królowie), Piotr Wójcik (św. Józef), Nikola Wróblewska (debiutująca jako Maryja) oraz Dawid Bryła (Herod). Trzej królowie, tradycyjnie już, przyjechali na wielbłądach, by złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Podczas pasterki zobaczyć można było żywą szopkę i widowiskowy pokaz fajerwerków, którego tłem była piosenka „Święta noc”, nagrana przed dwoma laty przez gwiazdę country Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie. O oprawę wokalną i muzyczną uroczystości zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie. W trakcie mszy św. ks. Ryszard Sałek poświęcił obraz św. Floriana przywieziony z klasztoru Sankt Florian w Austrii, a więc miejsca, gdzie według tradycji patron strażaków poniósł męczeńską śmierć i gdzie został pochowany. Obraz trafił do remizy strażackiej w Ossolinie.
Uczestnicy pasterki otrzymali na pamiątkę publikację o Kaplicy Betlejemskiej wydaną przez Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin”, dzięki dofinansowaniu ze środków PROW uzyskanej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej. Członkowie Stowarzyszenia, jak co roku zbierali również datki na remont unikatowego zabytku. W ostatnich latach, m.in. dzięki ofiarom składanym przez wiernych biorących udział w Świętokrzyskiej Pasterce, udało się wyremontować fasadę kaplicy oraz stojącą przed nią barokową figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Organizatorami pasterki byli Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, parafia w Goźlicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.
Rafał Staszewski