XI Piknik Rycerski w Ossolinie z Anną Seniuk
Anna Seniuk otrzymała w niedzielę, 25 czerwca w Ossolinie Kryształowe Berło za role w serialu „Czarne chmury” i filmie „Konopielka”. Znakomita aktorka, profesor sztuk teatralnych przewodniczyła później pracy jury Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania.
Nagroda została wręczona podczas XI Pikniku Rycerskiego. Organizator wydarzenia, Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, przyznając Kryształowe Berło, wyróżnia aktorów za wybitne kreacje w filmach kostiumowych i historycznych. Anna Seniuk, odbierając nagrodę, wykazała się dużym poczuciem humoru i dystansem wobec siebie. Bez wahania podjęła przygotowane specjalnie dla niej dwa wyzwania. Pierwszym było strzelanie do celu, nawiązujące do jej roli w serialu „Czarne chmury”, natomiast drugim smażenie jajecznicy, którą to umiejętność prezentowała w „Konopielce”. Aktorka powiedziała, że z niedowierzaniem przyjęła wiadomość o ossolińskiej nagrodzie.
– Dobrze, że siedziałam, bo po takiej wiadomości musiałabym usiąść. Najpierw pomyślałam, że to żart. Jest to pierwsze berło w mojej pracy, ale drugie w życiu. Tamto, wraz z koroną, otrzymałam dawno. Było to na wyborach Miss Juwenaliów w 1963 roku, dostałam wtedy tytuł najmilszej studentki Krakowa. Nie jestem zatem obsypywana berłami. To przyznane mi teraz jest dla mnie wyjątkową nagrodą i zaszczytem – podkreśliła Anna Seniuk.
Aktorka wspomniała pracę na planie „Czarnych chmur”, które były kręcone w Rytwianach. Zaznaczyła, że był to jeden z pierwszych polskich seriali, który do dziś jest chętnie oglądany również przez młode osoby. – Dla mnie był on wspaniałym wyzwaniem. Grając w „Czarnych chmurach”, nauczyłam się jazdy konnej, strzelania z krócicy i pływania konno. Wszystkie kaskaderki wykonywałam sama. Byłam bardzo ambitna – mówiła Anna Seniuk.
Artystka wysłuchała konkursowych prezentacji. Tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania została zorganizowana pod hasłem „Tolek, Poldek i Pikador – czyli w podróż z Adamem Bahdajem”. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: Gabriela Niezgoda, Kacper Forc – oboje z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bilczy oraz Iwona Szemraj z Zespołu Placówek Oświatowych w Klimontowie.
Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo Ossolin” przypomniał, że w ciągu 10 minionych lat Kryształowe Berła odebrały największe gwiazdy polskiego kina, między innymi Emilia Krakowska, Anna Dymna, Jerzy Zelnik i Wiktor Zborowski. Głównym celem pikniku rycerskiego jest przypominanie o bogatej historii Ossolina.
– Idea wydarzenia narodziła się stąd, że Ossolin jest szczególnym miejscem. Jest to mała miejscowość, ale o pięknej, bogatej historii. Był czas, gdy było to miasto, znajdował się tutaj zamek, który odwiedzały nawet koronowane głowy, między innymi król Władysław IV Waza. Bywało tutaj wiele innych postaci, które zapisały się na kartach polskiej historii i kultury. Staramy się to dziedzictwo Ossolina popularyzować – zaznaczył Rafał Staszewski.
W trakcie imprezy odbywały się pokazy rycerskie w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Zaprezentowali się również strażacy. Były konkursy, atrakcje dla dzieci oraz stoiska kulinarne. Zwieńczeniem był koncert zespołu Plateau. Współorganizatorem imprezy był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie, a jej finansowo wsparły ją samorządy województwa świętokrzyskiego, powiatu sandomierskiego, gminy Klimontów, a także Grupa Kapitałowa „Siarkopol”, Wrześniak Glasswork, Odido Ossolin oraz Sklep „Siódemka” z Klimontowa.
Źródło: Tygodnik Nadwiślański