Świętokrzyska Pasterka w Ossolinie
Będą wielbłądy, na których przyjadą Trzej Królowie, fajerwerki, a także wzbogacona o nowe sceny inscenizacja bożonarodzeniowa. To wszystko stanowić ma oprawę jednej z najoryginalniejszych polskich pasterek, organizowanej w XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie.
Ossolińskie pasterki od kilkunastu lat przyciągają tłumy wiernych z całego regionu. Należą one do najbardziej rozpoznawalnych świątecznych uroczystości w kraju. W ubiegłym roku od zdjęć z Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie rozpoczynało się bożonarodzeniowe wydanie „Teleexpresu”. Tegoroczna pasterka ma być jeszcze bardziej widowiskowa. Dzięki funduszom pozyskanym przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej oraz wsparciu Powiatu Sandomierskiego, udało się uatrakcyjnić inscenizację, która tradycyjnie rozpoczyna ossolińskie pasterki.
– Dodana została do niej nowa scena, rozgrywająca się w progach pałacu Heroda – informuje Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia. W tym roku w widowisku wystąpią: Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha (Trzej Królowie), Piotr Wójcik (św. Józef), Nikola Wróblewska (Maryja) oraz Dawid Bryła (Herod). Inscenizacja rozpocznie się 24 grudnia o godz. 2230. Sama pasterka odprawiona zostanie o godz. 23, a więc wtedy, gdy w Betlejem wybije północ. Na zakończenie mszy świętej, jak co roku, w niebo wystrzelą fajerwerki dla uczczenia faktu przyjścia na świat Zbawiciela. Podkładem muzycznych ich pokazu będzie piosenka „Święta noc” nagrana przed dwoma laty przez gwiazdę country Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.
Podczas pasterki można będzie otrzymać bezpłatną publikację poświęconą Kaplicy Betlejemskiej, wydaną przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, dzięki środkom z PROW.
O artystyczną oprawę pasterki tradycyjnie już zadba Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.